Laserová tiskárna a co to je?

Tiskárna nemá pouze jeden druh, ale je jich skutečně hodně. Základním dělením jsou tiskárny jehličkové, inkoustové a laserové. A v tomto článku si přiblížíme, co to laserová tiskárna je, na jakém principu pracuje, její výhody i nevýhody. První laserová tiskárna vznikla už v roce 1971, tedy více než padesát let dozadu. Nejprve byly určeny hlavně pro použití v kancelářích, vývoj a renovace ale pokračovali a nyní už si můžete běžně zakoupit laserovou tiskárnu i do vaší domácnosti. Laserové tiskárny znamenaly dost velkou revoluci v oblasti tiskáren. Přinesli totiž možnost nejen plně kvalitního, ale hlavně rychlejšího tisku, oproti takovým inkoustovým tiskárnám.

tiskárna

Proto se staly nepostradatelné v případě, že byl potřeba tisk mnoha stránek. To, co by inkoustové tiskárně zabralo hodiny, zvládla laserová tiskárna za pár minut. Tiskárnu tvoří sestavení laserů, zrcátka, polovodičů a otočného válce, který posunuje laserový paprsek. Díky laserovému paprsku poté dojde k tisku. Jaké jsou výhody této tiskárny? Je to zejména rychlý tisk, který je vhodný zejména pro tisk dokumentů o velkém objemu. Tisk je také velmi kvalitní, pokud se ovšem jedná o tisk černobílý. Oproti inkoustovým tiskárnám a jejich nutnosti dokupovat inkoustové tonery, jsou laserové tiskárny také nízkonákladové.

tisk

Jsou také oproti jiným tiskárnám daleko méně hlučné. A co můžeme zařadit mezi nevýhody? Laserová tiskárna má horší kvalitu barevného tisku, než inkoustová tiskárna, a proto není vhodná pro barevný tisk, pokud chcete třeba fotografie nebo něco podobného, co vyžaduje vysokou kvalitu tisku. Na obyčejné dokumenty s barevnými prvky jsou ale laserové barevné tiskárny postačující. Dále mezi nevýhody můžeme zařadit vyšší pořizovací náklady, opět v porovnání třeba s inkoustovými tiskárnami. Vyrovná se to ovšem nízkými provozními náklady.