Je současné směřování společnosti k vyšší toleranci dobré?

Když se podíváme, kam v současnosti lidská společnost spěje, tak musíme nabýt dojmu, že budoucnost je duhová. A to nejen ve smyslu LGBTQ+, ale také ve smyslu barvy lidské pleti. Zdá se, že se projevuje stále vyšší tolerance vůči těmto menšinám. Je však samozřejmé, že to některým lidem nemusí připadat v pořádku. Strach mají především o to, jak tento vývoj ovlivní jejich děti. Koneckonců, velmi snadno to může narušit tradiční vnímání rodiny, tvořené matkou, otcem a dítětem, popřípadě dětmi.

 

vlajka LGBT

 

Tyto obavy jsou samozřejmě pochopitelné. Koneckonců malé děti ještě nemají dostatek rozumu, aby pochopily, o co se jedná. Nakonec si tak mohou například myslet, že jsou „trans“, aniž by to byla pravda, což může rozhodně napáchat škody.

 

Na druhou stranu je potřeba se podívat i na to, čemu jsou vystaveny naprosto běžně v médiích. Mnohé reklamy například mají silný sexuální podtext, jindy zase vidí na obálce časopisu téměř nahou ženu. I to na nich může zanechat následky, jenže to považujeme prakticky za samozřejmé.

 

rasismus se stává minulostí

 

Je tedy potřeba se těchto změn bát? Nikoliv. Samozřejmě není dobré je hnát do extrému, avšak dětem rozhodně neuškodí, když uvidí, že se nemusí milovat jen muž a žena, nýbrž je také možné, aby se muž zamiloval do jiného muže nebo žena do ženy. A pokud se to zdá nevhodné – láska mezi mužem a ženou je přeci centrálním tématem mnoha pohádek.

 

To se samozřejmě týká i rasismu, ačkoliv ten v dnešní době není ani zdaleka tak rozšířený, jako byl ještě před lety. Rozhodně však neuškodí, když děti budou vědět, že nezáleží na barvě pleti – špatného chování se může dopustit bílý stejně jako barevný. Zde záleží hlavně na prostředí, v jakém daný člověk vyrůstal, spíše než na barvě kůže.

 

Pokud tomuto všemu porozumí, bude se v rychle se měnícím světě orientovat mnohem lépe. Protože se sice snažit můžeme, avšak již dnes je jasné, že tyto změny nezastavíme.