Zkuste látkové pleny

Někteří rodiče netuší, že na vliv pokožky jejich novorozeného miminka má kromě kosmetiky a oblečení vliv také to, jaké plenky se rozhodnou používat. Jednorázové plenky se dají koupit ekologické, které jsou vyrobené z šetrných materiálů bez plastů a bělení, ale jsou poměrně drahé. Proto rodiče volí spíše jednorázové plenky, které stojí pár korun, ale jsou velmi nekvalitní. Je potřeba si uvědomit, že dítě má plenku nonstop. Velmi levné pleny jsou plné plastů a mohou způsobovat řadu kožních problémů.

svrchní kalhotky

U látkových plen některým rodičům vadí to, že je s nimi mnoho práce. Jednorázovou plenku zabalíte a vyhodíte, ale látkovou je potřeba namočit, vyprat a vyžehlit, což je poměrně hodně práce navíc. Nicméně mnoho lidí má automatickou pračku a sušičku, tak proč jim nedat šanci? Kromě ekologie jsou i ekonomické, protože je koupíte jednou a pak jen perete. Jednorázové musíte kupovat pořád a o jejich vlivu na životní prostředí asi není třeba polemizovat.

Zkuste je
Jaké látkové pleny novorozenec ocení? Dají se sehnat vyrobené z bavlny a nebo z bambusu, a obě varianty jsou velmi příjemné k dětské pokožce. Díky láce může pokožka dýchat a značně ubyde kožních problémů. A to stojí za zkoušku. Existují dva typy látkových plen:

  1. Klasické čtverce se svrchními kalhotkami
  2. Systém vše v jednom

Vše v jednom znamená, že látková plena vypadá na první pohled jako jednorázová, protože má všechno v sobě, ale je látková, a tudíž se pere.
Čtverce se skládají ručně a vkládají se do svrchních kalhotek, aby držely na místě a nikde miminko neškrtily.

látkové pleny

Je potřeba si vyzkoušet, jaký systém bude vašemu miminku i vám vyhovovat nejvíce. Je ale možné, že vám látkování přiroste k srdci a k jednorázovým plenkám už se nevrátíte. Nemusíte hned kupovat novou sadu, protože i použité látkové pleny jsou vhodné k používání někým dalším – stačí je pořádně vyprat.