Vydejte se spolu s námi do Jeseníků

Také máte raději hory, nežli jiná místa, kam lidé cestují na dovolenou? Pokud vás lákají strmé kopce a hluboce zaříznutá údolí, máme pro vás tip na prodloužený víkend nebo dovolenou v Jeseníkách. Do Jeseníků se můžete vypravit v kterékoli roční době a prožijete tu krásné dny i noci. Je tu velmi čisté ovzduší, nezasažené průmyslem, a léčil se tu z plicního onemocnění i prezident Václav Havel. Kromě ovzduší vás tu jistě zaujme i úžasná příroda se zajímavými vyhlídkami do okolí.

panorama Jeseníků

Velká kotlina

Celodenní výlet Velkým kotlem by se mohl stát vaším nejkrásnějším zážitkem z Jeseníků. Vypravte se na něj za slunečného a teplého počasí, tehdy to bude mít mocný náboj, který možná předčí i vaše očekávání. Velká kotlina patří k nejzajímavějším úsekům pro pěší turistiku v této oblasti a navíc je nenáročná jak časově, tak i výkonnostně.

Hrubý Jeseník

Začátek trasy je situován pod Petrovými kameny, v blízkosti chaty Ovčárna, a kolem Vysoké hole pokračuje zpočátku strmým srázem a později pozvolnějším klesáním v délce přibližně sedmi kilometrů do Karlova pod Pradědem. Je zde vybudována naučná stezka a na každém kilometru se objeví jedna zastávková informační tabule.

Co vás tu zřejmě překvapí, je překrásný výhled do údolí a pramen řeky Moravice, která Velkou kotlinou protéká a bude vám tu svižným průvodcem.

Bílá Opava

Jestliže se vám v Hrubém Jeseníku zalíbí ledovcový kar Velkého kotle, mohli byste absolvovat podobně koncipovanou trasu z Karlovy Studánky proti proudu Bílé Opavy s cílem pod rozhlednou na vrcholu Pradědu. Tentokrát budete naopak stoupat vzhůru a vnímat kolem sebe v zajímavém a velmi působivém kaňonu různé vodní překážky – vodopády, průrvy, hrnce a schody. Trasa Bílé Opavy je velmi frekventovaná, vyplatí se proto vypravit do těchto míst nejlépe v červnu nebo v září, mimo hlavní sezónu, a k tomu ve všední den.