Jaký má globalizace vliv na naši kulturu

O globalizaci slyšel snad již každý. Ve zkratce se jedná o sjednocení celého světa, hlavně co se zjednodušení obchodu a cestování týče. V extrémním případě je možné i sjednocení kultury do jedné jediné. Následky můžeme vidět již dnes. I v té nejmenší zemičce najdeme Starbucks či McDonalda a koupíme zde i podobné produkty. To ocení hlavně lidé, kteří se chtějí podívat do ciziny, avšak nechtějí příliš experimentovat, co se například jídla týče.

 

vánoční dárky patří k oblíbeným tradicím

 

Mnozí však na tento trend pohlíží s obavami. Mají totiž strach, že bude znamenat zánik unikátních kultur a zvyků, které na světě existují. Dnes má každá země své vlastní zvyky a tradice. Příkladem může být španělská siesta, karneval v Riu, nebo třeba i vyšupání žen o velikonocích v naší zemi. S nastupující globalizací a s tím spojeným sjednocováním světa se však tyto tradice postupně vytrácí a jsou nahrazovány jinými, které tam byly většinou „dovezeny“ za účelem zvýšení zisku firem. Asi nejlepším příkladem je zde Haloween, který nahrazuje klasické Dušičky.

 

každá země má vlastní kulturu

 

Je pravdou, že oslavy Haloweenu s průvody s maskami jsou pro děti mnohem přitažlivější, a není tedy divu, že si jej oblíbily. Nelze však pominout, že i Dušičky mají u nás svůj význam, a měly by rozhodně být oslavovány. Problém však je, že nejspíše postupně upadnou v zapomnění – již dnes se koneckonců nejedná o zvláště populární svátek.

 

Je to ale dobře, nebo ne? Některým lidem na tom příliš nezáleží, jiní se děsí ztráty kulturního dědictví. Je však potřeba si uvědomit, že z hlediska stáří naší planety nebo i jen života na ní trvala rozvinutá lidská kultura jen mrknutí oka. A pokud se některé zvyky změní, v podstatě to žádnou škodu nezpůsobí. Znamená to tedy, že bychom měli nečinně přihlížet a vzdát se svých tradic? Nikoliv. Pouze bychom tomu neměli přikládat větší význam, než si to zaslouží. Za pár desítek tisíc let po nich stejně prakticky nic nezbude, i když lidstvo přežije.