Jak se vypořádat s financemi v důchodu?

O výši důchodů se vedou neustálé diskuze. Zda naši důchodci dostávají málo, nebo naopak hodně. Každý na to má svůj názor a ten se samozřejmě lišší podle toho, v jaké výši dotyčný důchod https://www.euro.cz/byznys/duchody-v-roce-2018-1386437 dostává.

Samozřejmě, že je správně, aby lidé v důchodovém věku dostávali důchod. Pracovali celý život a mají nárok na odpočinek, během kterého již nemusí pracovat. Náš stát je ohledně důchodů dost štědrý, i když se to spousta lidem nezdá a představovali by si, že od státu dostanou více. O tom si můžete přečíst v článku Důchod není žádné terno hypotekybezregistru.cz.

senioři

Důchod u nás dostane. Důchod u nás každý dostane takový, jaký mu náleží podle odpracovaných let. Počítá se do něj totiž délka doby, kdy si člověk platil sociální pojištění, a také výše výdělku za odpracované roky.

Každý má tedy důchod jinak vysoký. Je pravda, že někomu nemusí důchod stačit, pokud má třeba příliš vysoké náklady na bydlení. Ovšem proto tu existuje další pomoc od státu, například ve formě sociálních dávek, jako je třeba příspěvek na bydlení.

Kromě toho mají senioři nárok na spoustu slev a úlev. Například slevy na jízdném. Donedávna byli ještě 75 %, to se potom snížilo na slevu ve výši 50 %, což je ale stále velmi pěkná sleva, která pomáhá ušetřit hodně peněz. Kromě toho mají třeba různé slevy na vstupném do jednotlivých památek, na divadelní představení a podobně.

nápis

I když teda stát zajišťuje podporu pro lidi v důchodovém věku, je určitě dobré, když se na důchod připravujete i sami. To znamená, že si začnete již v mladém věku spořit, abyste v důchodu nebyli zaskočení tím, s jakou peněžní částkou musíte měsíčně vyžít. Obvykle si důchodci spoří pomocí penzijního připojištění, nebo například formou investic. Nebo si prostě jen odkládají peníze na spořící účet, kde je mají po ruce, když budou potřebovat. Určitě šetření na budoucnost nepodceňte.