Jak na tvorbu kvalitní prezentace

Prezentace jsou v dnešní společnosti velmi oblíbené a jen těžko by se bez nich mnoho dnešních profesí dokázali obejít tak, aby nedošlo k narušení kvality jejich práce. Používají se ve školách, na univerzitách, ale i v práci. Setkat se s nimi můžete na přednáškách, workshopech i kurzech. Bez prezentace by se na některých školách neobešel maturitní ples. Jejich úloha je pro mnohé tedy opravdu důležitá. Je ale nutné, aby taková prezentace byla správně vytvořená. Jinak se možná i při sebelepší přípravě může před publikem odehrát pořádné faux paus. Jak tedy tomuto společenskému trapasu můžete předejít a prezentaci dovést při její tvorbě k dokonalosti?

Žena u notebooku

Jakmile máte vybrané téma a potřebné informace, nic vám nebrání k tomu vrhnout se do její tvorby. Ačkoli prezentace není tak úplně textovým dokumentem a přehršel textu v ní posluchače spíše odradí, dbejte na dostatečnou velikost písma a kontrast s vhodné zvoleným pozadím. Jinak se totiž může stát, že v prezentaci nikdo nic nepřečte. A to byste asi nechtěli. Ve správně připravené prezentaci by neměl chybět ani dostatek obrázků, animací či videí ty můžete najít třeba na online downloader. Měli byste si však uvědomit, že obrázky jsou sice nanejvýš vhodné – ale pouze ty, které jsou k tématu vhodně zvolené.

Box s nápisem

Upoutají publikum a skvěle poslouží i při popisu problematiky a struktury tématu – jedna z dalších výhod všech prezentací. Naopak byste se měli vyhnout přehnaným animacím a efektům, které s tématem nemají co do činění a jen zapříčiní to, že váš výklad mnoho posluchačů poslouchat pravděpodobně nebude. Pokud se jednou naučíte tvořit prezentace, věřte tomu, že je to dovedností na celý život, jejíž základy vám nikdo nevezme a budete se možná jen přizpůsobit novým programům, jež však do prezentace jistě přinesou další množství skvělých vychytávek.